• Najbolji začini za pripremu svinjetine

    Najbolji začini za pripremu svinjetine

    Svinjetina olakšava upotrebu širokog spektra začina, sa profilima ukusa koji variraju od blagih i suptilnih do pikantnih i agresivnih. Iako upotreba začina ponekad zavisi i od ličnog izbora, određene mešavine doprinose punoći ukusa. Asertivni ukusi, smele arome predstavljaju kulinarsku tradiciju američkog jugozapada. Meksička kuhinja utiče na profile ukusa uobičajenih za ovaj region i često uključuje kakao, ili papriku i beli luk. Američki jugozapad insistirao bi na mešavini sledećih začina: kakao, crni biber, kumin, korijander, beli luk i čili. Francuzi bi insistirali na bosiljku, ruzmarinu, peršunu i origanu pomešanim sa maslinovim uljem. Nemačka ima bogatu i raznovrsnu kulinarsku istoriju i privlači nekoliko uticaja iz svojih pograničnih zemalja, pre svega iz Francuske i Belgije. Iz tog razloga, jasna je preferirana kombinacija mlevenog bibera, žalfije, majčine dušice, pimenta, karanfilića.

     1490
  • Endivija

    Endivija

    Endivija (lat. Cichorium endivia) je ustvari vrsta zelene salate poreklom iz Indije koja se dosta retko konzumira u našim krajevima. Ima slična svojstva kao i cikorija, a danas su najrasprostranjenije dve vrste endevije: ona tamnija sa nazubljenim listovima i bataviljska sa širokim, ravnim lišćem.

    Upravo je zeleno lišće ovog povrća najzdravije za ishranu, ali se treba koristiti samo kad je mlado, jer vremenom gubi gotovo sve zdrave sastojke od kojih najviše ima vitamina C i beta karotena. Upravo zbog beta karotena, endivija je snažan antioksidant, a pored toga, bogata je i hranljivim vlaknima pa je dobra za probavu, varenje i izbacivanje toksina iz organizma.

    Ono što je bitno napomenuti jeste to da je endiviju korisno staviti na meni onima koji pate od dijabetesa, jer zbog visokog sadržaja insulina reguliše nivo šećera, holesterola i triglicerida u krvi.

    Endiviju možete koristiti u raznim salatama i varivima, a ako vam smeta njen gorak ukus, ublažićete ga tako što ćete je kombinovati sa kuvanim krompirom ili jajetom, cveklom, limunovim sokom ili začinima kao što su mirođija ili peršun.

     2156
  • Energetske i hranljive vrednosti: maline

    Energetske i hranljive vrednosti: maline

    Ne može se sa tačnošću tvrditi odakle potiču maline, danas su rasprostranjene po celom svetu i broje 195 vrsta. U Evropi se gaji od početka 17. veka. Navodno, prvi pisani tragovi koji ukazuju na maline nalaze se u knjizi engleskog autora o herbalnoj medicini iz 1548. godine. Bogate su folnom kiselinom koja može da spreči oštećenja nervnih vlakana kod novorođenčadi. Kod upala, maline slično deluju kao i aspirin. Ubrzavaju sagorevanje masti i imaju snažno antioksidativno dejstvo.

    Energetska i hranljiva vrednost (na 100 g):

    Energetska vrednost: 52 kcal

    Ugljeni hidrati: 11,94 g

    Proteini: 1,2 g

    Masti: 0,65 g

    Holesterol: 0 mg

    Dijetalna vlakna: 6,5 g

    Niacin: 0,59 mg

    Vitamin A: 33 IU

    Vitamin C: 26,2 mg

    Vitamin K: 7,8 µg

    Natrijum: 1 mg

    Kalijum: 151 mg

    Kalcijum: 25 mg

    Gvožđe: 0,69 mg

    Magnezijum: 22 mg

    Cink: 0,42 mg

     1283
  • Zašto ne bi trebalo da jedete kasno u noć?

    Zašto ne bi trebalo da jedete kasno u noć?

    Istraživanja pokazuju da konzumiranje hrane kasno u noć može prouzrokovati povećanje telesne težine. Telo skladišti kalorije kao masne naslage, umesto da otpočne njihova razgradnja. Ukoliko, ipak, osećate glad – savet je da obilne, masne obroke zamenite šakom koštunjavog voća ili žitarica. Ne samo da ćete nakon ovako zdravog obroka imati bolji san, nego ćete ujutru ustati puni energije. Druga vrsta zamene za nezdrave kasne obroke uključuje proteine, nisko-masne zakuske poput grčkog jogurta. Pomešajte ga sa bobičastim voćem, žitaricama i kašičicom meda. Osim što sadrži sve što je vašem organizmu potrebno, ujedno na ovakvu vrstu obroka možete gledati kao na čašu zdravlja!

     1190
  • Zova – bogata mineralima i vitaminima!

    Zova – bogata mineralima i vitaminima!

    Zova je plod biljke pod nazivom „Sambucus“. Najviše je ima na severnoj hemisferi. Plod je tamno plave ili crne boje, a obično ima sladak i oštar ukus zbog čega je preferiran sastojak brojnih deserta. Koristi se i kao baza za brojna pića i koktele. Bogata je korisnim hranljivim materijama zbog čega je vekovima korišćena u tradicionalnoj medicini. Od minerala sadrži kalijum, gvožđe, bakar i fosfor. Vitamin B, A i C su najzastupljeniji. Dobar je izvor dijetetskih vlakana i proteina. Funkcioniše i kao antioksidativno i antiinflamatorno sredstvo u vašem telu. Neke od važnijih zdravstvenih prednosti uključuju:

    -Jačanje imunog sistema, zaštita od infekcija i bakterija.

    -Poboljšan probavni proces.

    -Uravnoteženje krvnog pritiska.

    -Snižava nivo holesterola.

    -Smanjuje simptome alergija.

     1125
Kremasta torta sa makom, šumskim voćem, pudingom i čokoladom
Ukusno, brzo i jednostavno.
Brauni od gotove smeše sa dodatkom  pomorandže i slatke pavlake, jednostavno, sočno i ukusno.
Domaća štrudla sa posebnim nadevom od jabuka.
Strana 1 od 1719